Poslední save: 21:56 12.07.2024
Menu

Začátečníci

Vítej ve světě Dark Paradise. Vítej tam, kde vše je možné a staneš se tím, čím kdysi jen snil jsi být. Vítej ve světě dobra i zla, ve světě nádherných žen, bájných draků, ve světě rytířů i mágů...

Zde ti představíme základní principy a mechanismy hry Ultimy Online na serveru Dark Paradise.Smrt (pro detaily rozklikni)

V této hře je smrt neoddělitelnou součástí, avšak nejedná se o nic definitivního. Každý hráč má možnost se vždy oživit a pokračovat v hraní dál. S přibývajícími zkušenostmi bude stav "You are dead" pro Vás méně častější.

Skilly a dovednosti (pro detaily rozklikni)

Po otevření dovedností (skills) se objeví jednotlivé skupiny. Kliknutím na šipku vlevo otevřete příslušnou skupinu a hned vidíte, jak na tom jste. U některých dovedností je vlevo modrá tečka. Kliknutím na tuto tečku dovednost použijete. Objeví-li se zaměřovací kroužek je potřeba ještě kliknout na předmět na který budete působit (zvíře, kufr, past atd.), nebo se objeví dialogové okno, ve kterém pokračujete s výběrem. Tím, že danou dovednou používáte, jí zároveň i trénujete.

Nastavení obrazovky (pro detaily rozklikni)

postava
 1. Dvakrát klikněte na svou postavu. Objeví se okno s Vaší postavou a dalšími odkazy na nastavení. (viz. obrázek). Toto okno doporučujeme pro začátek nechávat stále otevřené.
 2. Použijte "Options" pro další nastavení. Především pro změnu rozlišení na vyšší - menu Display. Zde je zřejmě nejpohodlnější též vypnout "Use full screen display". Budete tak moci hrát ve Windows okně a zároveň používat například ICQ.
 3. V Options - Miscellaneous si zapněte "Use circle of transparency". Budete tak vidět i do míst, která nevidíte, protože je překrývají například zdi.
 4. Pokud nechcete, aby Vás obtěžovali rozličná okénka, povypínejte si v Options různé Tool Tips, Helpy atp.
 5. Zapněte si "Journal" - je zde přehled zpráv, které vidíte na obrazovce a máte tak i zpětně přehled o tom, co Vám kdo říkal.
 6. Zapněte si "Status" - bude Vás informovat o hodnotách Vaší postavy.
 7. Dvojím poklikáním na batůžek u Vaší postavy zjistíte, které věci máte aktuálně u sebe.
 8. Zmáčkněte "Alt-R" pro zobrazení mapy, podruhé pro zobrazení větší mapy.

Základní tipy

Když máme základní funkce nastaveny, řekněme si na úvod několik tipů/triků:

 1. Když chcete o něčí postavě vědět více, zkontrolujte zda máte "PEACE" a dvakrát na ní klikněte.
 2. Pokud chcete na někoho zaútočit, musíte si zapnout "WAR MODE", a to tak, že na založku "PEACE" u Vaší postavy buďto kliknete (až se přepne) nebo použijete tabulátoru. Poté použijete dvojklik na cizí postavu pro útok. Neútočte na nikoho ve městě, jinak Vás okamžitě zabijí stráže.
 3. Pro lepší přehled při útoku je dobré vytáhnout si z nepřítele tzv. záložku. Provedete tak, že myší najedete na jeho postavu. Stisknete tlačítko, podržíte a vytáhnete štítek. Ten má nyní obdobnou roli jako jeho postava, tzn. můžete stejně tak útočit na štítek jako na něj - výborná pomůcka pro pohybující se postavy.
 4. Útočíte či příslušnou činnost provádíte vždy s věcí, kterou máte v ruce.
 5. Pokud jste nějaké monstrum již zabili, jděte k němu, poklikejte na jeho mrtvolu až se otevře. Poté si můžete vzít všechny věci, které u sebe má prostě tak, že je přetáhnete na svou postavičku či do svého batohu.
 6. Všechny peníze si dávejte do banky, jedině tam o ně nemůžete přijít a zároveň s nimi můžete prakticky všude platit stejně, jako byste je měli v batohu. Navíc všechny banky jsou navzájem propojeny, tzn. co máte v jedné, můžete si vyzvednout v kterékoliv jiné a naopak.
 7. Kromě peněz můžete používat pouze věci, které máte u sebe v batohu. Co nemáte, můžete si koupit u hráčů či vendorů. Co tam mátemůžete prodat. (viz. rubrika Pokyny).
 8. Čím víc věcí máte u sebe, tím jste zároveň těžší. A čím jste těžší, tím pomaleji se budete pohybovat a tím rychleji se unavíte.
 9. Pokud můžete kouzlit pomocí kouzelné knihy, otevřete si jí, přelistujte na konkrétní kouzla a čtverečky s jejich symboly si vytáhněte na plochu. Po dvojkliku na ně budete moci kouzlit, i když budete mít knížku v batohu. Samozřejmě musíte mít u sebe dostatečný počet příslušných ingrediencí - tzv. regů. Co je pro dané kouzlo potřeba se dozvíte v rubrice příslušného magického kruhu.

Začátky

Ty jsou vždycky těžké. Budete se stále učit. A navíc budete mít problémy. Jmenujme například hlad, tmu a nedostatek peněz a pak velmi zapeklitou situaci - Vaši případnou smrt. V této krátké pasáži se Vás pokusíme krátce seznámit s několika způsoby, jak tyto problémy řešit.

Tma. V Ultimě Online jsou pravidelné denní a noční cykly. A jak to tak už bývá, v noci bývá tma a ve tmě není vidět. A pokud není vidět, nemohu nic moc dělat. Naštěstí existují způsoby, jak si ze tmy udělat světlo. Mezi nejoblíbenější z nich patří rozsvícení si. Můžete si například rozsvítit svíčkou či loučí. Vezmete ji do ruky a 2x na ni kliknete. Tento způsob je však značně neefektivní (malý dosah) a navíc nepraktický (máte plné ruce). A tak jako nejvýhodnější ze způsobů Vám představíme kouzlo "nigh sight". Po jeho zakouzlení se zbavíte tmy až do dalšího denního cyklu. Jako další ze způsobů jmenujme například použití alchymistické lahvičky se stejným účinkem. Je dobré mít nějakou z nich u sebe, když se náhle setmí...

Hlad. Tento problém můžete řešit buďto návštěvou některé z početných hospod, což Vás ovšem stojí peníze, nebo Vám doporučujeme lovit zvěř (domácí, divokou, monstra..) a tu konzumovat. Zabít můžete všechno živé. Na mrtvou zvěř (též ryby a monstra) použijete nůž či jinou bodnou zbraň a získáte maso (popř. též krev, kůži, peří apod.). Dvojím kliknutím na maso a potom na pánvičku, případně dvojklikem na kuchařský kotel, maso upečete. A pečené maso můžete samozřejmě sníst. A pokud ho sníte v dostatečném množství, zaženete hlad. Stejně jako k lovu zvěře a monster potřebujete zbraně, k lovu ryb potřebujete rybářské náčiní. Pánvičky i kotlíky lze zakoupit u craftů. Zbývá ještě podotknout, že na hlad se zde neumírá...

Peníze vyděláte pomocí některých z řemesel nebo prostě tak, že budete zabíjet monstra. Většina z nich Vám podle své nebezpečnosti nadělí i příslušné množství peněz. Pokud se rozhodnete vydělávat si pomocí zabíjení monster, je nejlepší pro začátečníky navštívit některý z NB dungeonu (ať již Jesle v Minocu, nebo NB dungeon ve Vesperu, Nujel'mu či Yewu), a pokud se Vám Vaše dovednosti zdají slabé, máte též možnost navštívit pro zdokonalení cech svého povolání (přes Travel book - tlačítko "Můj cech").

Vydělávání pomocí řemesel - na každé řemeslo potřebujete patřičnou dovednost (podle toho co chcete vyrábět), nářadí a suroviny. Nářadí lze nakoupit a suroviny samozřejmě také, levnější cesta je ovšem sběr, lov a těžba. Pokud ovládáte již tyto činnosti, pusťte se do toho. Po dvojím kliknutím na nářadí (Blacksmith - Smit'h Hamer, Tinker - Tinker Tools, Tailor - Sewing Kit, Carpenter - většinu truhlářského nářadí - je jedno jaké zrovna máte, Bowyer - dagger/luky nebo peří/šípy) a potom na surovinu (Blacksmith - ingoty různých kovů, Bowyer - logs , Tailor - hides nebo cloth, Tinker a Carpenter otevírá nabídku okamžitě, pokud máte potřebný materiál v batohu) se otevře okno ve kterém se objeví škála předmětů, které můžete vyrobit (přímo závisí na vaší dovednosti). Klikněte na předmět a je to. Ne vždy se ovšem dílo podaří, s tím se musíte smířit. Výrobní nabídka se vám otevře, pouze pokud máte v batohu dostatečné množství potřebných surovin, alespoň minimum surovin základních (logy, ingoty, látka) a potřebnou úroveň dovednosti, některé výrobky vyžadují více dovedností.

SMRT. Na každého jednou dojde. Ovšem vězte, že čím budete zkušenější hráč, tím na Vás bude docházet méně a méně. Pokud Vám z nějakého důvodu zčerná obrazovka a objeví se nápis "You are Dead", víte již, co to znamená. Oživit Vás na místě mohou buďto hráči pomocí kouzla "Ressurect", případně oživovací kříž (pro oživení na něj poklikáte) - pokud je poblíž, nebo nejbližší léčitel (healer) - na serveru Dark Paradise též hráč s příslušnou dovedností. Zde je nutno si říct, že v okamžiku, kdy jste duch Vás, ostatní uvidí pouze v případě, že máte "WAR MODE". Poklikejte si tedy na svou postavu a zkontrolujte si to. Případně se do "WAR MODE" přepněte.

Zde si rozebereme pouze jeden ze způsobů oživení, pomocí léčitele v Britainu. Tento způsob používejte, pouze pokud není jiná možnost, použití HELP ROOM je omezeno na jedno použití za dvanáct hodin (v podobě ducha je jeho použití neomezené) a jeho primární určení je k nouzové teleportaci v případě záseku ve hře(například chybou mapy). Tak tedy - pokud zemřete, jděte přes menu HELP do tzv. HELP ROOM. Z ní se dostanete přes modrou (levou) GATE do města Britain, kde musíte vyhledat nejbližšího léčitele. Poznáte ho tak, že s Vámi - nezapomeňte na WAR MODE - bude hovořit, přestože jste duch (většina NPC mluvení s duchy neovládá). Buďto Vás hned oživí, nebo Vás vyzve, abyste se projevili, kde jste (nevidí Vás totiž, jen slyší). To uděláte přepnutím do WAR/PEACE modu.

Jsem oživen a co dál??

V případě smrti Vám zůstanou u sebe pouze tzv. newbie věci, jako jsou magická knížka a některé další předměty. Ostatní zůstaly ve Vašem mrtvém těle, které zůstane na místě ještě asi 30 minut reálného času, než zmizí. Tolik času Vám tedy zbývá na to, abyste si je šli vyzvednout, jinak zmizí. Zaručeně nejlepší způsob je běžet do banky, otevřít si svoje "konto" a vzít si nové věci, které tam máte.

Jak používat dovednosti

Po otevření dovedností (skills) se objeví jednotlivé skupiny. Kliknutím na šipku vlevo otevřete příslušnou skupinu a hned vidíte, jak na tom jste. U některých dovedností je vlevo modrá tečka. Kliknutím na tuto tečku dovednost použijete. Objeví-li se zaměřovací kroužek je potřeba ještě kliknout na předmět na který budete působit (zvíře, kufr, past atd.), nebo se objeví dialogové okno, ve kterém pokračujete s výběrem. Tím, že danou dovednou používáte, jí zároveň i trénujete.

Nebezpečenství

Nedoporučujeme krást. Je to jednak neetické, ale hlavně to ubírá na Vaší pověsti. Věřte, že každá živá bytost v tomto světě má nějakou pověst. Ať je to člověk, zvíře či démon. Zjistíte to velmi snadno - kliknete jednou na postavu, o které chcete zjistit její jméno či pověst. Jméno postavy je zabarveno jednou z následujících barev, a každá barva má svůj význam:

modrá - touto barvou se vyznačují postavy poctivé a přátelsky smýšlející. Leč bohužel i mezi těmito postavami se najdou jedinci, kteří si úmyslně udržují dobrou pověst a přitom zabíjí nevinné obyvatele. Proto se mějte na pozoru a nepouštějte se s každou postavou hned do řeči. Tuto barvu mohou mít i zvířata, která si někdo ochočil. Pokud na takovouto postavu zaútočíte, věřte že, Vaše pověst bude mít újmu. Proto doporučuji ihned po nainstalování UO si v menu OPTIONS zaškrtnout volbu NOTORIETY QUERY. Toto opatření Vás uchrání varovným hlášením před nežádoucím útokem a zhoršením Vaší pověsti, případně označení Vaší postavy CRIMINAL.

šedá - takto jsou označeny postavy, které jsou buď neutrální, tj. nepatří ani mezi dobré ani mezi špatné. Další variantou jsou postavy, které se nějakým způsobem prohřešily (krádež, napadení modré postavy nebo zvířete).

červená - Na takovouto postavu můžete zaútočit kdekoliv a kdykoliv. Tato postava, je totiž zlá a záludná. Mnohdy se prohřešila, a pokud jde o člověka, věř, je jde o PK. Pozor, tato barva je barva jména, nikoliv klanového titulu.

zelená - jen pro úplnost. Takto uvidíte příslušníka stejného klanu/guildy.

Vězení

Do vězení se dostanete rychle třeba tak, že porušíte některé z pravidel. Výši trestu určí GM nebo Kancléř.

Praktické rady na závěr

 1. Všechny cenné věci si ukládejte do banky. To se týká i peněz. Až na výjimky jimi můžete platit i v případě, že je nemáte u sebe ale právě v bance.
 2. Vyberte si pro začátek jenom určitý druh povolání a ten trénujte. Větší užitek Vám přinese umět něco velmi dobře než všechno velmi špatně.
 3. V případě, že jste na tom se zdravím špatně, raději utečte. Nechat se zbytečně zabít není přínosné ani pro Vás, ani pro Vaše spolubojovníky.
 4. Pokud jste zabit, využijte možnosti vrátit se pro své věci. Ty Vám na místě zůstanou po dobu 30 minut reálného času. Pokud na místě najdete pouze svou "obranou" mrtvolu, zřejmě Vás již někdo předběhl.
 5. Pomáhejte ostatním hráčům, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat zrovna jejich pomoc.
 6. Počáteční útočiště Vám poskytne cech vašeho povolání, do kterého jste automaticky posláni po průchodu NB dolem. V cechu bývá dostupná i truhlice s charitními věcmi - v případě zájmu o pomoc charity kontaktujte správce uvedeného na ceduli nad charitní truhlicí. Správce je jediný člověk, který Vám může poskytnout pomoc z charitních věcí.
 7. Nebojte se zeptat ostatních hráčů, určitě Vám poradí.
 8. Pokud s někým mluvíte, je zvykem, že si vzájemně tykáme. To platí včetně komunikace se správci hry (GM).

(-- Pokud používáte našeho průvodce, tudy vede cesta zpět do rubriky Nováčci --)

Copyright 1999-2024 Dark Paradise | Zásady ochrany osobních údajů