Poslední save: 21:56 12.07.2024
Menu

Craftsman

craftsman Tak se posaďte a povězte, co máte na srdci. Starý muž se pohodlněji uvelebil na své měkké židli a ukázal proti němu stojícímu muži, který mohl být spíše ještě nazýván chlapcem, na hrubě otesaný kus nábytku, který si stěží zasloužil stejný název. Chlapec měl na sobě šaty, které prozrazovaly jeho skromný původ, ale zároveň pečlivou výchovu, které se mu dostalo v mládí.

"No víte... jak bych jen začal...", mladík nervózně poposedl na své stoličce. "Poslali mě za vámi, že prý byste mi mohl poradit, čím bych se měl živit."
"To máte těžké, mladíku." Přejel si pohledem starší muž svého prosebníka a pohlédl do jednoho z papírů, vytvářejících mu na stole pohoří soupeřící svou rozlehlostí i výškou s Minockými horami. "Jak si tak prohlížím vaše doporučení, tak ze zrovna bohaté rodiny nepocházíte. Takže na válečníka zapomeňme rovnou. Dále, jak tak koukám na vaše testy," kroutě hlavou vzal do ruky další papír, "tak s magickým povoláním bych taky moc nepočítal. Máte rád zvířata?" Pozvednul skoro současně hlavu i obočí a upřel svůj pohled na sedícího hocha.
"Zvířata? Kočky a psy rád mám, ale koní se bojím."

"Člověče, mladíku, umíte vůbec na koni jezdit?" zděšeně pronesl starší muž.
"No trošku jo, proč?"
"Bojíte se sám o samotě v pustině?"
"No, to bych se asi bál."
"No, tak to máme prostý výběr. Studovat vás nepošleme, nemáte na školy ani talent ani peníze. Na zbrojní výbavu taky nemáte a o osamělém životu hraničáře se také nedá uvažovat, natož, když nejste dobrý jezdec. To byste toho moc do lasa nechytil. Pošleme vás hezky na poctivé a bezpečné učení řemesel. Má to své výhody i nevýhody, ale ve vašem případě nejspíš převáží ty kladné stránky."
"Myslíte, že by se to pro mě hodilo? Že bych se tím mohl opravdu živit? To by bylo báječné!" Očička chlapce se rozzářila jak uhlíky v kovářské výhni, když se pořádně opřete do měchu. Náhle však jas zmizel a vystřídalo ho mírné zneklidnění. "Ale, co jste myslel těmi nevýhodami?"
"No, nemůžete moc počítat s tím, že budete patřit k té menší části řemeslníků, co se jim podaří prosadit se i v boji. I když, kdo ví, co ve vás dřímá?" Stařík jen na chvilku pohlédl do rohu, ale hned svůj zrak upřel zpět do papírů na stole. Mladík se zvědavě ohlédl do míst, kam předtím směřoval zrak starého muže a spatřil, jak se tam na okamžik zalesknul krumpáč opravdu značných rozměrů, vyrobený z nějakého zvláštního kovu, který mladík předtím nikdy neviděl.
"Budete se muset spolehnout na ochranu od válečníků a mágů, kteří vás sice budou ochraňovat, protože, chtě, nechtě, vás potřebují, ale zároveň od nich nečekejte nějaké zvláštní uznání. Každý Lord nad vámi ohrne nos a budete pro něj spodina společnosti, protože jenom on je ten nejvyšší a jenom on si zaslouží titul a ovace, při svém příchodu do místnosti. Budete jenom obyčejný dříč a sluha svého pána."

S velkým zklamáním v očích pohlédl mladík na starého muže.

"Nebojte se," uklidňoval ho stařík. "Není to zase tak hrozné. Nikdy sice nebudete mistrem válečného oboru, ale zbraň se do ruky, při její výrobě, vzít naučíte, a nějaké to máchnutí pak už není tak těžké. A navíc. Ať se Lordové honosí svým titulem, jak hodně chtějí, stejně nakonec přijdou za vámi a vy jim budete zachraňovat jejich zbraně, o které tak málo dbají, před rozpadnutím. Vy jim budete zašívat díry v róbách. Vy jim budete dělat ty nejlepší šípy, pro které se za vámi hraničáři poženou jak diví přes půl země. Vy jim budete vyrábět ten nejkrásnější nábytek, aby měli co dát domů ke stěně. Vy se budete usmívat, až budou nevěřícně kroutit hlavou, nad tím, že si nezamotáte ruku do drátů, při výrobě těch nejjemnějších kroužků do brnění. A při práci s drahými kovy to budou klerici, kdo se budou za vás modlit, aby se vám povedl ten vzácný kousek, kterým se oni pak budou moct v hospodě pochlubit. A to nejlepší nakonec." Muž udělal významnou pomlku. "Pokud budete schopný a šikovný, tak si časem našetříte tolik, že váš majetek se stane terčem dohadů, které povedou právě tito hrdinové nad svým korbelem piva. Získáte si ohlas a lidé k vám začnou cítit úctu a nakonec vás třeba, jako jednoho z mála, povýší i do šlechtického stavu." Muž se na chvíli odmlčel, aby si vychutnal, jak mu posluchač pohledem přímo visí na rtech a hltá každé jeho slovo. "Ale k tomu je dlouhá a trnitá cesta a tu máte ještě celou před sebou." Stařík povstal a podal mladíkovy ruku, která na sobě nesla stopy dlouholeté manuální práce. "Přeji vám jenom a jenom úspěch. Řemeslník je těžké povolání. Na jeho začátku jsou jen ústrky a mnoho hodin zkažené práce, která se nakonec třeba ukáže být k ničemu, ale kdo vytrvá, ten se nakonec může přiřadit k těm nejlepším a jeho jméno bude zdobit zbroje hrdinů, kteří potáhnou do boje s pocitem bezpečí s novou a kvalitní výbavou od Velmistra řemesel."

S vděčností v očích mladík ruku stisknul a s úctou pohlédl na staršího muže. "Pane Hadore, můžu se vás na něco zeptat?"
"Ptejte se, chlapče."
"Je pravda, že jste kdysi začínal jako obyčejný horník v Minockém dole?"
"Je to pravda. A aspoň vidíš, že my řemeslníci máme na to, abychom to někam dotáhli a ukázali těm nadutým Lordům, že nejsme jen obyčejná venkovská chátra."
Muž zvedl svou modrou kancléřskou hůl a už ani trošku nevypadal jako stařík hrbící se nad spisy přetékajícím stolem. Popošel k oknu své kanceláře a podíval se do přilehlé zahrady, kde právě zapadalo slunce nad překrásnými statnými stromy, a v dáli zaslechl hukot moře pod útesem a křik racků. "Ten mladík jednou bude taky dobrý řemeslník. Něco v něm je." Pomyslel si. A tvář se mu rozzářila při vzpomínce na své začátky v mládí.

Diskusní fórum na téma povolání

STR: 130 DEX: 100 INT: 70
Skill Rozsah
Alchemy neumí
Anatomy 0 30
Animal Lore 0 60
Animal Taming 0 40
Archery 0 30
Arms Lore 0 100
Begging 0 100
Blacksmithing 25 100
Bowcraft 25 100
Camping 0 50
Carpentry 25 100
Cartography neumí
Cooking 0 100
Detect Hidden 0 6
Enticement neumí
Evaluate Intelligence neumí
Fencing 0 30
Skill Rozsah
Fishing 25 100
Forensic Evaluation neumí
Healing 0 30
Herding 0 100
Hiding neumí
Inscription neumí
Item ID 0 50
Lockpicking 0 80
Lumberjacking 25 100
Mace Fighting 0 30
Magery 30 30
Magic Resistance neumí
Meditation neumí
Mining 25 100
Musicianship 0 100
Necromancy neumí
Parrying 0 30
Skill Rozsah
Peacemaking neumí
Poisoning neumí
Provocation neumí
Remove Trap 0 20
Snooping 0 30
Spirit Speak neumí
Stealing 0 100
Stealth neumí
Swordsmanship 0 30
Tactics 0 30
Tailoring 25 100
Taste Identification neumí
Tinkering 25 100
Tracking neumí
Veterinary 0 40
Wrestling 0 50
Level Kouzlo Runy Reagenty Cast Time
Level Pouze svitek Runy Reagenty
1 Night Sight IL Ss,Sa
3 Teleport RP Bm,Mr

Specializace:

I řemeslníci mohou zdokonalit svůj um a to ve dvou různých cestách. Obě cesty jsou založeny na zkoumání drahých kovů vykutaných z dolů. První cesta pomocí drahých kovů propůjčuje mistrům umění postavit mocné pomocníky a povolat jejich sílu v boji. Druhá zase za pomoci magie umí znásobit bohatství, které lze objevit u temných příšer dungeonů. Základem veškeré magie a umění je bojové kladivo z adamantia, které majiteli propůjčuje magické síly a moc. I v boji není zanedbatelným společníkem, neboť úder do silného protivníka může znamenat, že moc kladiva se zvyšuje, aby jej řemeslník mohl využít způsobem, jenž mu cesta naskýtá.

Mistr Golémů

Všechny informace zvíš poutníku od golem mastera potulujíc se po světě Dark Paradise.

Mistr Kovové Magie

Všechny informace zvíš poutníku od master minera potulujíc se po světě Dark Paradise.

Copyright 1999-2024 Dark Paradise | Zásady ochrany osobních údajů