Jak efektivně komunikovat s GM?

GM's hráčům
Odpovědět
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Jak efektivně komunikovat s GM?

Příspěvek od Triglav »

Do tohohle topicu já (nebo možná i jiná GM) sem tam písneme jak je možné nás nejefektivněji kontaktovat, jaké postupy při snaze nás kontaktovat byste měli dodržovat aby šlo vše jako po drátkách, na jaké zprávy nereagujeme apod. Doufám že to ušetří čas nám i vám a že to předejde nějakým nedorozumněním. Mělo by to tu být jako takový "lidštější" a proměnlivý dodatek k příslušné sekci pravidel.
Mějte na paměti, že GM mají často ke komunikaci s hráči trošku jiný přístup, takže co napíšu já, nemusí platit u jiného GM apod. Pravidla pro komunikaci s GM proto nelze generalizovat.
Naposledy upravil(a) Triglav dne 09 črc 2008 18:24, celkem upraveno 1 x.
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

Kontaktujte mě nejlépe ve hře formou page. Když mi do page napíšešte na začátek TRIGLAV, budu vědět že je page určená pro mě. Pokud mi do page napíšete serial postavy nebo itemu kterého se page týká, často vše můžu vyřešit i offline. Také můžete psát na ICQ, klidně i do offu. Soubory posílejte zásadně mailem, který pravidelně vybírám. PM nemám moc rád a tak je berte prosím až jako poslední možnost.

Je důležité rozlišovat co vlastně potřebujete a podle toho zvolte jakou formu kontaktu využijete. Pokud se jedná o nějakou herní záležitost kvůli které budu muset lognout (přepis domku, výměna dveří, zamknutí předmětu apod.), nepište na ICQ ale pište page. To proto, že když budu na ICQ offline, zatímco když jsem offline ve hře, je šance že page uvidí jiné GM a vyřeší ji. Navíc většinou když jsem připraven řešit herní problémy, jsem i online ve hře. Pokud nejsem online ve hře, většinou řeším něco jiného a stejně bych vám asi nevyhověl.
Naopak ICQ využívejte při řešení závažnějších problémů, které budou vyžadovat nějaký čas na vysvětlování apod. Je to pohodlnější a navíc přes ICQ může probíhat komunikace do offu, takže je to i efektivnější. Pokud znáte mé hráčské ICQ, pište mi GM záležitosti pouze na GM ICQ prosím.

Pravidla pro komunikaci se mnou po ICQ:
- Dotazy typu "jsi tam" automaticky ignoruji. Vím že hráči se tak často ptají proto, že mají strach jestli neotravují apod. Pokud mám ale každému psát že tu jsem a pak z něj dolovat co vlastně potřebuje, nedělám celý den nic jiného. Proto pište vždy rovnou o co se jedná. Nemusíte se bát, že bych to vzal jako urážku nebo tak, naopak to velmi uvítám.
- Nemá smysl v rychlém sledu za sebou opakovat dotaz. Stačí když to napíšete jednou, já si to určitě přečtu. Jakýkoliv spam nemá cenu. Čtu poctivě vše co mi přijde.
- Někdy toho mám na ICQ tolik, že zkrátka nemůžu odpovídat všem. Proto, pokud se vám nedostane odpovědi, znamená to, že ačkoliv jsem zprávu od vás přečetl, nepovažuji za důležité odpovídat (v případě dotazu například proto že by byla odpověď zamítavá apod.). Není v tom neúcta vůči vám, ale zkrátka se to prostě nedá stíhat. Berte to tedy tak, že i žádná odpověď je odpověď.
- Pokud vám slíbím že se na něco podívám nebo něco udělám a dlouho se nic neděje, nebojte se znovu se ozvat a upozornit mě na to. Někdy se stává že na to zapomenu nebo zapomenu kdo mě o to žádal a pak je to že se připomenete jedinou možností. Nikdy vám neslíbím že něco udělám a záměrně se na to vybodnu.
- Nepište mi prosím pokud si chcete jenom tak popovídat. Nejsem vtipný ani zábavný, nedostanete ze mě žádné informace které bych vám sám nechtěl říct, nic tím nezískáte, ani mě nepotěšíte. Nemá to smysl.

Na webu DP v kontaktech mám kromě kolonky "S čím je možné se na mě obracet" i kolonku "S čím se na mě NEobracet". Jelokož mám občas pocit, že to je z pohledu hráčů přesně naopak, chtěl bych zde na tuto skutečnost upozornit.
To co mám v kolonce jako že neřeším skutečně řešit nebudu. Je to proto, že na to buď nemám čas, nemám na to nástroje, nebo zkušenosti.
Pokud se na mě tedy obrátíte v některé z těchto věcí, velmi často se stane, že ani neodpovím - k tomu mě donutily nepříjemné zkušenosti s neodbytnými hráči, kteří nejsou schopni pochopit mé stanovisko k celé věci.
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Daniel
Misspelling Chicken
Misspelling Chicken
Příspěvky: 9
Registrován: 04 zář 2006 17:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Daniel »

Pripojim rovnez par poznamek o tom, jak komunikuji:

* GM ICQ zapinam tak jednou za 3-4 dny. Nepouzivam Invis, takze kdyz jsem online jsem online, kdyz nejsem tak nejsem. Psat do offu mi pochopitelne muzete a pokud to bude zalezitost ke ktere se budu citit opravnen se vyjadrit, tak se k tomu vyjadrim a to i do vaseho offu. Neodpovidam na zpravy typu "jsi tu?" a "prosim o pomoc". Take obvykle nereaguji na zalezitosti ktere jsou par dni stare a vyzadovaly okamzitou reakci typu "bugly nam dvere" - je zbytecne mi o tehle vecech psat kdyz jsem offline.

* Maily si ctu ale neodpovidam na ne, protoze nemam GM postovni schranku ale jen presmerovani do osobni schranky.

* Na forum se divam nekolikrat tydne a prez PM komunikuji.

* Ve hre byvam denne (pokud nejsem nemocny tak zpravidla po desate hodine vecer) a page pritom pochopitelne ctu. Je dobre si uvedomit ze pokud jste offline, tak s vami nic nevyresim. Takze myslet si ze napisete page a pak lognete jednou denne na pul hodiny a nekdo prijde je naprosto nesmyslne. Znovu pripominam ze page se vaze na ucet, takze muzete byt online se kteroukoliv postavou na uctu. Nemusite jen sedet v domecku na zidli, muzete delat co potrebujete, najdu si vas :twisted: .
Uživatelský avatar
Baltik
Dark Paradise GM
Příspěvky: 863
Registrován: 23 srp 2006 23:14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baltik »

Maly priklad jak teda komunikovat s GM rozhodne ne, muj rozhovor s druhym GMkem:
11:00:26 PM: hele, pise ti page ten sprostak z jailu, co acarus rikal, ze jsi ho tam daval ty... nechces si to s nim jit vyridit?
11:00:45 PM: ta page zni: cekam...............!!!!
11:01:17 PM: no na takovouhle page fakt ne :)
11:01:58 PM: njn, ale ceka uz asi tyden
11:02:06 PM: bejt slusnej poprosim te at ho pustis, ale na tohle fakt ne...
11:02:12 PM: nechces ho skocit aspon servat? :)
11:02:34 PM: hmm klient a tak... mam to komplet na notasu a ten jsem nechal v praci...
srbqf
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

Dobrý nápad, využijeme tento topic i ke krásným ukázkám z praxe. Spousty krázných rozhovorů po ICQ nebo i jinak už mám bohužel někde zašantročeno, takže pro dnešek jen jeden:
Hráč na ICQ píše:mohu mit par otazek co se tyce HRY FAKT MNE STVETE SE SAWE A RESTARTAMA UZ PO NEKOLIKATY JSEM LEHL _U PRISERY KV_UL BLBYM_U SAWE delate sawe po 3 minutach fakt vadni dpc :( mno afame mi da kdo zas jste v tom nevine neumite si udelat poradek a odnasimeto mi ani nic nenapisete no lool
Na tomto příkladu si můžete všimnout jak negativní tak pozitivní věci. Tou pozitivní je schopnost hráče sumarizovat celkem věcně celý svůj problém do jedné jediné zprávy. Negativní pak je skutečnost, že není vlastně jasné co hráč ode mě očekává že mu odepíšu. Forma jednání s GM by také mohla být trošku slušnější. Netřeba žádných formalit nebo přehnanté zdvořilosti, ale nadávat nám není vhodný způsob diskuze.
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Anansi

Příspěvek od Anansi »

ICQ: Napište vždy o jaký konkrétní problém se jedná. Na ICQ jsem denně, takže vaší zprávu si určitě přečtu.

PM: PM na fóru čtu každý den nebo přinejhorším obden.
Naposledy upravil(a) Anansi dne 26 úno 2007 18:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sofia
Dark Paradise GM
Příspěvky: 316
Registrován: 08 led 2007 11:00

Příspěvek od Sofia »

Pravidla pro komunikaci se mnou jsou stejna jako u komunikace s ostatnimi GMs.

ICQ nezapinam prilis casto, takze je zbytecne me pres nej kontaktovat ohledne hernich veci, ktere vyzaduji okamzitou pritomnost ve hre (napr. "Pls prijd, zbugla nam gate"), avsak napriklad VPNky vyrizuji vyhradne pres ICQ, protoze obvykle je zapotrebi delsi diskuze nez se dobereme k jadru problemu a dohodneme se na vystaveni certifikatu. Stejne tak hesla na guildovni mapy, pripadne problemy s forem a podobne. Herni zalezitosti pres ICQ vetsinou neresim, maximalne vas odkazi na page system ve hre. Hned do prvni zpravy prosim shrnte cely vas problem, klidne se rozepiste, ale nikdy nepiste jen "Pls jsi tu?" ci "Ahoj, az tu budes, tak mi napis"... podobne zvolani do tmy automaticky mazu.
Ve hre jsem obvykle denne a muzete me kontaktovat pres page system. Pokud na zacatek page napisete "Sofia" ci neco podobneho, tak si vasi page prevezmu sama a pro reseni hernich problemu u kterych vyzadujete mou pritomnost je tento zpusob komunikace asi nejucinejsi.
Na foru byvam take obvykle denne, takze me muzete taktez kontaktovat pres PM, avsak stava se, ze si prichozi PMky proste nevsimnu.
Na IRC posledni dobou byvam jen zridka, takze tento zpusob komunikace nebude prilis ucinny.

S cim se na me obracet:
Odbanovani - "druha sance", zrizovani, ruseni a sprava hesel na UOautomapu, problemy s DP forem, bezne herni zalezitosti, hracske questy, mnou banovani hraci ci postavy ktere jsem trestala (vzdy to uvadim do prohresku - s vyjimkou starych AFK prohresku)

S cim se na me rozhodne neobracet:
kradeze a ztraty accountu, pripadne ztraty a kradeze veci ve hre, PvP zalezitosti

Pokud jsem vam slibila reseni vaseho problemu a presto jsem se uz potom neozvala, tak se nebojte a klidne mi piste znovu a znovu, je toho opravdu hodne a nezridka se stava, ze na danou vec proste zapomenu nebo nemam cas na jeji reseni (cim vic mi budete psat, tim vic na vas sice budu nastvana, ale je dost pravdepodobne, ze nakonec dany problem vyresim, abych se vas zbavila ;) ).

Edit: V poslední době na mě hodně z vás získalo mé soukromé ICQ a snaží se se mnou herní věci řešit přes něj, takže jen chci říci, že takhle NE! Soukromé ICQ je soukromé a herní věci přes něj vyřizovat nebudu.
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

Tři další věci na které si při komunikaci s GM obecně dát pozor:
1) Snažit se minimalizovat délku komunikace s GM na minimum.
To znamená pokud něco chcete, snažit se dopředu odhadnout jak GM zareaguje a připravit se na obě možnosti. Myslet dopředu. Zahrnout GM podklady k řešení vašeho problému.
Typický příklad:
Hráč má account a nejde mu na něj nalogovat. Potřebuje tedy zjistit, zda-li account ještě existuje. Není si ale jistý, jestli takové informace GM prozrazují. Takže tenhle hráč napíše GMku na ICQ: "nejde mi lognout na account, je možné zjistit jestli ještě existuje?". Takže GMko mu musí odpovědět že "ano" a požádat ho o název účtu. Hráč GMku napíše po X hodinách název účtu, ale to už tu GMko zase není. Takže sdělí hráči že účet existuje a není zablokovaný. Hráč si tedy uvědomí, že zapomněl heslo a napíše GMku: "asi jsem zapomněl heslo, jde ho nějak zjistit"...GMko pak musí z hráče tahat registrační údaje atd. (viz. bod 2). Celé je to špatně, a přestože ze strany hráče stručné (což je pozitivní), může se to táhnout několik dní. Přitom se to celé mohlo vyřešit mnohem rychleji. Stačilo by, kdyby zpráva od hráče vypadala nějak jako:
"Ahoj. Nejde mi lognout na account xyz. Šlo by zjistit jestli existuje, případně jestli není bloklý? Pokud je bloklý, mohl bych znát důvod? Pokud existuje a není zablokovaný, je možná, že jsem zapomněl heslo. Mé registrační údaje pro důkaz toho že účet je skutečně můj jsou ......... a pokud je to možné, rád bych požádal o znovuzaslání hesla."
Takhle by to mělo vypadat.
2) Pokud se vás na něco GM zeptá, odpovězte rovnou na všechno na co se ptá. Jinak jste za hlupáka a celé řešení problému se nesmyslně prodlužuje. Typický příklad z praxe:
Hráč zapomene heslo k účtu a já se ho zeptám na nějaké údaje - název účtu, jméno, příjmení, datum narození, přibližné datum založení účtu, mail a ICQ na které byl účet registrován, IP adresu. Hráč po chvíli odpoví že náze vpčtu je xyz a že se jmenuje Tonda Pádlo...a po 5ti minutách se zeptá "Tak co?".
Tak takhle je to špatně. Odpovídat vždy na všechno na co se GMko ptá, pokud chcete něco vyřešit.
3) Pokud možno psát vše do minimálního počtu zpráv. Pokud někdo píše stylem co zpráva, to slovo, je to velmi obtěžující a nepřehledné.


Další dnešní sdělení:
Přestože pokud někdo zapomene heslo, oficiálně má smůlu a nikdo mu ho znovu nesdělí, víte, že v tomto děláme velmi mnoho výjimek a pokud nejste problémový člověk/účet a máte všechny registrační údaje, heslo vám sdělíme případně vám vytvoříme nové. Pokud tedy o toto žádáte, vždy budete dotázáni na registrační údaje k vašemu účtu, což má prokázat že účet skutečně vlastníte. Je taky velmi důležité, abyste GMku psali z ICQ, na které byl účet registrován. Pokud máte ICQ už jiné, situace se značně komplikuje. V každém případě GMku které o heslo k účtu žádáte zašlete pokud možno co nejvíc údajů z následujícího seznamu:
1) Název účtu.
2) Jméno a příjmení.
3) Datum narození.
4) ICQ a mail na který byl účet registrován.
5) Přibližné datum kdy byl účet založen.
6) Přibližný datum a čas kdy jste na účet nalogovali naposledy.
7) Vaší současnou IP adresu (zjistíte třeba zde). Případně i další IP adresy které jste prostřídali za dobu existence účtu.
Pokud je v některém z těchto bodů nějaký problém, napište GMku i důvod proč daný údaj nemůžete poskytnout atd.
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

Tady je ukázka toho, jak se odpovědi od GM nedočkáte:
12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU

12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU

12:15 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
12:16 276010306: POTREBUJU POMOCT S ULTIMOU
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

Pokud mi někdo někdy napíše funkční heslo na svůj account, ten account mu smažu.
Nikdy nikomu nesdělujte své současné herní heslo!
(staré které už nefunguje můžete, dokonce k tomu někdy budete dotázáni)
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Uživatelský avatar
Triglav
Dark Paradise GM
Příspěvky: 657
Registrován: 06 zář 2006 20:39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Triglav »

Nikdy se nesnažte dovolat se jinému GM pokud víte, že danou věc potřebujete řešit s někým konkrétním. Typický případ:
"Ahoj Triglave prosim tě potřebuju s GM Tulkasem vyřešit jednu záležitost ohledně nájmu (on už ví, dohodli jsme se na tom) a on mi teď neodpovídá..."
Z pohledu hráče to může být logicky správný postup, ale tak to v žádném případě NENÍ. Znamená to jen, že do dané věci zbytečně zatahujete víc lidí než je potřeba. Každý z nás má nějaké pole působnosti a opravdu velmi nás rozzlobí, pokud musíme něco řešit duplicitně nebo pokud nás někdo zatahuje do záležitosti kterou stejně nemůžeme vyřešit. Je to plýtvání naším časem kterého je už tak málo na to abychom vyhověli žádostem, prosbám a potřebám všem z vás.
Takže pokud máte něco s někým rozřešeno nebo víte že danou záležitost musíte řešit s někým konkrétním z nás, NEPIŠTE nikomu jinému a to ani s žádostí o urgování daného GM atd. Nic tím neurychlíte a jen tím zbytečně zaměstnáte jedno další GMko které by jinak mohlo dělat něco mnohem prospěšnějšího.
Pokud se skutečně někomu nemůžete dopsat a víte že danou věc potřebujete řešit s ním, je nejlepším možným řešením vytrvat ve svém snažení a případně zkusit jinou formu komunikace (pokud se vám nedostává reakce na page, napište PM zde na fóru atd.). Pakliže vás GM ignoruje, má to patrně svůj důvod, ať už je tím váš způsob komunikace nebo skutečnost, že daná záležitost třeba nejde vyřešit nebo lze vyřešit jen zamítavě, což se snahou kontaktovat dané GM přes GM jiné opravdu nezmění.
The First
Ukončena činnost GM, nekontaktujte mne prosím ohledně žádných záležitostí. PS: Ale pořád na vás občas kouknu.
Moira

Příspěvek od Moira »

ICQ: "Zdravim" "Ahoj, jsi tu?" "Mam par otazek, ozvi se mi az tu budes"
Ok, tohohle mam uz fakt docela dost, tudiz prosim piste hned jakou otazku mate a co potrebujete, klidne do offline, ja to ICQ loguju docela casto takze jakmile budu moct, odpovim vam.

PM: 100% zpusob jak me dosahnout, jsem-li u internetu, tak forum kontroluju denne (nebo alespon ob den).

A co se tyce page, prosimvas, uvedomte si nasledujici:
1) Nektere page se daji resit i kdyz jste offline, akorat k tomu potrebujeme vetsinou ID vasi postavy, pokud jde o neco, co by se muselo hledat v logach (looceni, napomahani...), napiste alespon priblizny cas, kdy k udalosti doslo. Nezapominejte na to.
2) Page muzete mit jen jednu na account, kdyz napisete druhou, tak ta prvni se premaze.
Odpovědět